Karbantartási rendszer
A felhasználó azonos géppark mellett kapacitás és költséghatékonyság növekedést érhet el.
Cégünk egyedi rendszert dolgozott ki a szerződéses partnereinél végzett csomagológép karbantartások hatékonyságának fokozására.
Tervezett Karbantartási Rendszerünk több éves szerviz tapasztalatunkra, az üzemeltetői visszajelzésekre valamint gyártói ajánlásokra épül.
Ezek optimális kombinációjával alakítottuk ki azt a rendszert, amely az adott felhasználó, illetve az adott csomagológép és alkalmazás egyediségeit maximálisan szem előtt tartva állít fel karbantartási akciótervet.
Ennek következetes végrehajtása biztosítja partnereink számára a gépek megbízhatóságának és rendelkezésre állásának növekedését és az előre nem látható súlyos meghibásodások számának csökkenését.
Így szinte észrevétlenül érjük el célunkat, a felhasználó azonos csomagológép park mellett kapacitás és költséghatékonyság növekedést érhet el.
Tervezett Karbantartási Rendszer
Főbb jellemzői
- szerződéses alapon működő kapcsolat
- adott alkalmazásra optimalizált karbantartás
- rendszeres csomagológép vizsgálat
- folyamatos állapotnaplózás, melyet a felhasználó is elér
- naprakész munkabiztonsági megfelelőség
- naprakész EV megfelelőség
- naprakész dokumentáció
- folyamatosan képzett gépkezelők
- tervezhető havi költségek
- előre jelezhető alkatrészcserék és költségek
- tervezhető és egyeztetett karbantartási állásidő
- garantált csomagológép rendelkezésre állás (95% fölött)
- garantált szerviz kiszállás eseti meghibásodás és javítás esetén
- alkatrész raktározás
- alacsony rendszeres költségek
ZLC Csomagolástechnikai Szolgáltató
Előzze meg veszteségeit, csökkentse költségeit a Tervezett Karbantartási Rendszerrel!
„A gépek akkor romlanak el, amikor használjuk őket.”
Rendszeres karbantartás előnyei
Ráadásul minél nagyobb szükségünk lenne rájuk, annál nagyobb fennakadást okoz egy meghibásodás.
Amennyiben a meglévő eszközeinket hosszabb távon nem tartjuk karban, és eseti meghibásodáskor is csak a minimálisan szükséges javítás történik meg, úgy rövidtávon elképzelhető, hogy költségeket tudunk megtakarítani.
Azonban hosszabb távon a meghibásodásaink egyre gyakoribbak lesznek, így egyre többet kell költsünk szervizre, illetve a kieső kapacitás egyre nagyobb veszteséget okoz.
Néhány év alatt (szerencsétlen esetben hamarabb) eljuthatunk oda, hogy már a gép cseréje tűnik racionális lépésnek.
Ezzel szemben áll az a megközelítés, ahol folyamatosan odafigyelünk a termelőeszközeinkre, és rendszeresen előre meghatározott lépések szerint karbantartást végzünk.
Bár az első időben, főleg garancia alatt szükségtelen költségnek tűnnek ezek, de már középtávon meg tudunk előzni nagyobb meghibásodásokat.
Vegyünk egy egyszerű példát.
Ha hevederes szállítószalagjainkat rendszeresen takarítjuk, eltávolítjuk a hevederek alá került szennyeződéseket, illetve megfelelően kenjük a forgó alkatrészeket, akkor sok évig gond nélkül üzemelhetünk.
A karbantartást előre ütemezve, minimális költséggel és állásidővel tudjuk elvégezni.
Amennyiben a szennyeződésekre, kenésekre nem fordítunk figyelmet, úgy néhány év, de akár néhány hónap alatt olyan szinten növekszik a hajtáshoz szükséges erő, illetve károsodhat a hevederünk, hogy teljes felújításra lesz szükségünk, kicserélve a hajtást, csapágyakat, hevedert. Szinte mindent, kivéve a vázat.
Ráadásul mindezt akkor kell megtennünk, amikor nem számítunk rá és a lehető legrövidebb idő alatt kell beszereznünk mindent, hiszen nem terveztünk előzetesen gépleállással, így valószínűleg a legnagyobb megrendelésünk közepén vagyunk.
Mint látható, már egy egyszerű szállítószalagnál is határozott előnyökkel jár a rendszeres karbantartás, és minél bonyolultabbak a gépeink annál fontosabbá válik.
A megelőző karbantartás előnyei
- előre tervezhető állásidő
- előre tervezhető költségek
- hosszabb élettartam
- megbízható működés
- magasabb kapacitás kihasználás
- kevesebb váratlan meghibásodás
- mindezek eredményeként : költséghatékonyabb működés!